Na czym polega przewaga Centrum Raka Piersi Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (tzw. Breast Unit) nad innymi poradniami onkologicznymi? Jak powszechnie wiadomo, pacjenci onkologiczni nie mogą czekać. Centrum Raka Piersi UCK diagnozuje pacjentki w ciągu tygodnia.

 

 

Szybka diagnoza


Tak szybką diagnozę udaje się postawić dzięki kompleksowemu podejściu do pacjenta. Podczas pierwszej wizyty pacjentkę bada zarówno onkolog, jak i chirurg onkologiczny. W zależności od potrzeby chora kierowana jest  na mammografię, USG piersi, biopsję, rezonans magnetyczny, USG i biopsję węzłów chłonnych.
- Nasza poradnia wyróżnia się tym, że w bardzo krótkim czasie, docelowo tygodnia, czyli w ciągu dwóch wizyt w gabinecie onkologa, kobieta jest w pełni zdiagnozowana i po konsylium rozpoczyna leczenie - tłumaczy dr n. med. Elżbieta Senkus-Konefka z Kliniki Onkologii i Radioterapii w UCK.
W trakcie konsylium lekarze podejmują decyzję, czy kierować pacjentkę na chemio- lub/i radioterapię, czy od razu na zabieg chirurgiczny.


Chemioterapia


Podanie leków odbywa się w przyjaznej i kameralnej atmosferze na nowoczesnych salach Oddziału Dziennego Chemioterapii.  Do dyspozycji chorych jest bufet z kawą, herbatą i drobnymi posiłkami. Warto dodać, że pacjentkom porad udziela także dietetyk. Istnieje również możliwość udziału w licznych badaniach klinicznych, prowadzonych w ramach współpracy międzynarodowej z wykorzystaniem najnowocześniejszych leków.


Zabiegi chirurgiczne


Większość zabiegów chirurgicznych wykonywanych w UCK to operacje oszczędzające pierś. By uzyskać dobry efekt estetyczny, używa się technik operacyjnych z zakresu chirurgii plastycznej. Tam gdzie, ze względu na rozległość nowotworu, niemożliwy jest zabieg oszczędzający, wykonywana jest amputacja podskórna z jednoczesną rekonstrukcją.
- Kiedyś kobiety uważały, że lepiej nie zgłaszać się do lekarza, bo amputuje pierś lub mówiły „wolę umrzeć, ale z piersią”. Dziś tego problemu nie ma, nawet gdy guz jest zaawansowany możemy kobiecie zaproponować tzw. chemioterapię indukcyjną, która pozwala zmniejszyć guz i zaoszczędzić pierś i jest to skuteczne – mówi dr Jarosław Skokowski, chirurg onkologiczny z Kliniki Chirurgii Onkologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.
Doświadczony zespół chirurgów oraz anestezjologów zapewnia bezpieczny i krótki czas pobytu w szpitalu. Walka z rakiem piersi nie jest łatwa, także pod względem psychicznym, dlatego też na pacjentki Centrum Raka Piersi UCK czeka wykwalifikowany psychoonkolog. Wsparcie dla chorych stanowi również fundacja  Fundacja OMEA Life – Rak piersi nie ogranicza.

 

Wybitni specjaliści


Nad funkcjonowaniem Centrum Raka Piersi UCK czuwają wybitni specjaliści m.in:.


Dr Elżbieta Senkus-Konefka to onkolog z wieloletnim doświadczeniem. Za działalność naukową została nagrodzona nagrodą Ministra Zdrowia oraz 9-krotnie Nagrodą Rektora AMG/GUMed I stopnia. Jest autorką lub współautorką ponad 120 publikacji w czasopismach krajowych i zagranicznych oraz 17 rozdziałów w podręcznikach.  Poza działalnością leczniczą zajmuje się także edukacją kolejnych pokoleń lekarzy:  jest wykładowcą Europejskiej Szkoły Onkologii (ESO) i Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ESMO).  


Dr Senkus- Konefka jest także członkiem międzynarodowego zespołu eksperckiego ds. rozsianego raka piersi, współautorem „Europejskich zaleceń nt. diagnostyki i leczenia raka piersi” i edytorem specjalistycznym (Speciality Editor) w czasopiśmie „The Breast”, jak również członkiem Rady Naukowej „Medycyny Praktycznej – Onkologii” i „Oncoreview”. Należy do polskich i międzynarodowych organizacji onkologicznych i jest czynnie zaangażowana w prowadzenie badań klinicznych – obecnie jest Sekretarzem Grupy Raka Piersi Europejskiej Organizacji Badań nad Rakiem (EORTC).


Dr Jarosław Skokowski – posiada ponad 30-letnie doświadczenie w chirurgii onkologicznej. Jest współzałożycielem Pomorskiego Stowarzyszenia Stomijnego i Gdańskiego Klubu Amazonek. Od początku pracy zawodowej związany z amerykańskim forum dyskusyjnym kobiet z rakiem piersi, a obecnie, jako ekspert, z Forum Amazoneki.net. Swoją działalność edukacyjną realizował jako wydawca magazynu popularno-naukowego dla pacjentów i lekarzy „Punkt Zwrotny”, jednocześnie pracując jako wolontariusz w Gdański Hospicjum, gdzie współpracował z ks. Eugeniuszem Dudtkiewiczem. Obecnie, oprócz działalności leczniczej, wykłada w Katedrze i Klinice Chirurgii Onkologicznej GUMed. Prowadził przez lata Studenckie Koło Naukowe, którego wychowankowie są dzisiaj cenionymi onkologami i chirurgami. Za działalność naukową i organizacyjną był wielokrotnie nagradzany Nagrodą Rektora AMG/GUMed.


Jest autorem lub współautorem ponad 170 publikacji w czasopismach krajowych i zagranicznych. W ostatnich latach był Pełnomocnikiem Rektora zaangażowanym w budowę Biobanku* w GUMed, a obecnie w pracę Konsorcjum BBMRI.pl, gdzie pełni funkcję krajowego specjalisty ds. biobankowania klinicznego. Wśród jego głównych zainteresowań chirurgicznych  leżą zagadnienia związane z nowoczesną diagnostyką i chirurgicznym leczeniem raka piersi. Liczne pobyty w zagranicznych klinikach oraz szkolenia w zakresie technik onkoplastycznych oraz anestetycznych pozwolił mu na wdrożenie nowoczesnego leczenia raka piersi w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.


Rejestracja


Do Centrum Raka Piersi UCK można rejestrować się od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-18.00 pod numerem tel. 58 727 05 05 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Istnieje również możliwość rejestracji osobistej na I piętrze budynku Centrum Medycyny Inwazyjnej UCK przy ul. Smoluchowskiego 17.

 

*Biobank to miejsce gromadzące materiał biologiczny (np. próbki krwi), który można później wykorzystać do badań naukowych.